Podziękowania...

Aktualne wymiary:   
Niebo:  5,20 m wysokości i 12,40 m szerokości
Panorama: 6,00 m wysokości i 15,00 m szerokości
Cały  żłóbek od szczytu nieba do posadzki: 18 m wysokości, 10 m głębokości i 15 m szerokości.

Boczne panoramy: 2 x 8,00 m wysokości i 6,00 m szerokości + 2 x łącznik   
Lewe skrzydło (nowa część 2005 r.):   
podstawa: 6,00 m szerokości i 2,80 głębokości   
panorama (tło): 6,00 m szerokości i 2,80 wysokości   
Prawe skrzydło (nowa część 2006 r.):   
Podstawa: 6,00 m szerokości i 2,80 głębokości   
Panorama (tło): 6,00 m szerokości i 2,80 wysokości   
Przez lewe i prawe skrzydło szopka zwiększyła swoją powierzchnię o ok. 100 m sześciennych.

Cała powierzchnia zajmowana w metrach kwadratowych ok. 600.   
Główna sceneria zajmuje w metrach sześciennych ok. 2430 + lewe skrzydło 47,04 + prawe skrzydło 47,04 co razem daje 2524,08 metrów sześciennych.
Ostateczne rozmiary całego żłóbka w Bazylice (tryptyk): wysokość 18 m, szerokość 32 m (środek, boczne nawy)

Do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 120 różnych figur drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej (w tym również: zwierzęta wypchane oraz wiatraki, młyn, studnia, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny i inne). Najstarsze figury (pastuszek i kobieta z dzbanem), według ustnych przekazów liczą ok. 130 lat. Figury są różnej wysokości do 150 cm. Ponadto setki żarówek i ok. 2 km przewodów elektrycznych.     
Budowa w tym roku (2012) rozpoczęła się 29 listopada i trwała do 21 grudnia (przygotowania trwają przez cały rok). Szopka w Bazylice jest dostępna od Bożego Narodzenia 2012 r. do  2 lutego 2013 r.    

Co zobaczymy oglądając szopkę:
Przeżywamy ROK WIARY. „Wierzę … w Jezusa narodzonego z Maryi”, te słowa wyjęte z Credo, będą skupiały naszą uwagę gdy przyjdziemy przed żłóbek panewnicki adorować Boże Dziecię w tym roku.

W prawym skrzydle, będą ukazane postacie świętych i błogosławionych – jako świadkowie wiary, których relikwie znajdują się w naszej bazylice ze szczególnym wskazaniem na Św. Męczenników z I wieku Romana i Ptolomeusza oraz 38 Towarzyszy, których relikwie zostały sprowadzone 100 lat temu do Panewnik (21.09.1913).

Tradycyjna scena ze św. Franciszkiem w lewym skrzydle nawiązuje do historycznego spotkania św. Franciszka z sułtanem Melek-El-Kamelem w 1219 r. Franciszek, odważny świadek Chrystusa, zyskał podziw i uznanie sułtana. Ziemia św. stała się perłą misji franciszkańskich. Jest to dla nas przykład prawdziwej wiary, odważnego jej wyznawania oraz dialogu, który łączy ludzi.   

Tegoroczny żłóbek powstał przy współpracy Nadleśnictwa Ustroń, które dostarczyło zielone świerki oraz pracowni plastycznej teatru Ateneum w Katowicach, która przygotowała scenę spotkania św. Franciszka z sułtanem. 
 
Oprócz tradycyjnego żłóbka w Bazylice od Bożego Narodzenia można również  zwiedzać żłóbek ruchomy (wychodząc głównym wyjściem z Bazyliki należy kierować się na prawo). Ze żłobka ruchomego można przejść na teren ogrodu klasztornego do żywego żłóbka, w którym dodatkową atrakcją są żywe zwierzęta: kucyki, owce, kozy, oślica, bażanty, kaczki, kaczki miniaturki, gęsi, indyki i gołębie. Przechodząc od ruchomej stajenki do żywego żłóbka, można zatrzymać się w „Herbarium Św. Franciszka”, by napić się gorącego naparu z ziół klasztornych.

Serdecznie zapraszamy do Panewnik oraz na stronę internetową do wirtualnego zobaczenia największej na Śląsku stajenki:

http://www.pajorama.eu/Images/Szopka%20Panewniki/Szopka%20Panewniki.html


Wróć
Quiz
Księga gości
Galeria zdjęć
Urodziny
W dniu dzisiejszym żaden z ministrantów nie obchodzi urodzin.
Kronika
Ciekawe linki
Statystyki
Osób online: 3
Ilość odwiedzin: 4072781