Relacja z rekolekcji animatorskich...

            W dniach 18-20 marca w Rybniku-Chwałowicach odbyły się rekolekcje wielkopostne dla animatorów ministrantów. Ich hasło brzmiało: „W Komunii z Bogiem”. Uczestniczyło w nich osiemdziesięciu animatorów z naszej diecezji, a ich głównym zadaniem było umocnienie wielkopostnych postanowień, modlitwa i szczera spowiedź oraz przygotowanie do zbliżającego się okresu Triduum Paschalnego. Ministranci brali udział w konferencjach i spotkaniach w grupach, na których dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także poznawali bogactwo obrzędów świąt wielkanocnych. W wolnych chwilach, mieli okazję swobodnie porozmawiać, odnowić dawne znajomości, a także wyciszając się - poświęcić czas Bogu.
W piątek i sobotę wieczorem oglądali egzorcyzmy Emily Rose oraz Anneliese Michel, które przypomniały o działaniu szatana w naszym życiu. Był to ważny element chwałowickich rekolekcji. Konferencja i spotkanie w grupach były wprowadzeniem do późniejszej dyskusji na temat obecności zła w świecie. W sobotę wieczorem miały miejsce najważniejsze wydarzenia rekolekcji. Każdy z ministrantów uczestniczył w przygotowaniu do spowiedzi, poprzez szczegółowy – typowo ministrancki rachunek sumienia, a następnie przystępował do sakramentu Pokuty i Pojednania. Ankiety pokazują, że najczęściej właśnie po to ministranci przyjeżdżają do Chwałowic. Po spowiedzi odbyła się Msza święta w języku łacińskim, a po niej całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Każdy z ministrantów mógł poświęcić część swojego snu, aby adorować Pana, a także czuwać na modlitwie, podobnie jak pierwsi chrześcijanie. To wspaniałe przeżycie było udziałem wielu ministrantów.
W niedzielny poranek ministranci wypełniali ankiety, w których wyrażali podziękowania dla księdza Czarka oraz animatorów prowadzących oraz…. kucharek! W południe brali udział w uroczystej Eucharystii w miejscowym sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Widok kilkudziesięciu młodych mężczyzn w śnieżnobiałych szatach posługujących przy Mszy świętej musi robić wrażenie. Sami ministranci głęboko Eucharystię przeżyli.
Rekolekcje były dla Animatorów ważnym elementem Wielkiego Postu. Zgłębiali oni tajemnice Triduum Paschalnego, a także przystąpili do sakramentu pokuty i posilili się Ciałem i Krwią Chrystusa. W modlitwach, w których uczestniczyli można było dostrzec działanie Ducha Świętego. Rekolekcje w Chwałowicach były wspaniałym przeżyciem, a także kolejnym drogowskazem na drodze prowadzącej do zbawienia.
Franciszek Cebula

 

Wróć
Quiz
Księga gości
Galeria zdjęć
Urodziny
W dniu dzisiejszym żaden z ministrantów nie obchodzi urodzin.
Kronika
Ciekawe linki
Statystyki
Osób online: 2
Ilość odwiedzin: 4074648